
iFlight Nazgul XL5 ECO V1.1 6S Analog Drone BNF with BLITZ 5.8G 1.6W VTX BLITZ ATF435 E55S Stack XING-E Pro 2207 1800KV Motors
46 orders (reference)
Description
iFlight Nazgul XL5 ECO V1.1 6S Analog Drone BNF with BLITZ 5.8G 1.6W VTX BLITZ ATF435 E55S Stack XING-E Pro 2207 1800KV Motors High-concerned chemical: None Obstacle avoidance types: No support Motor Type: Brushless Motor Integrated propeller guard: Not Include Max Wind Speed Resistance: < 10 KM/H Max Takeoff Weight: <1kg Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume: No Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel]: 1080i/P(1920*1080)
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 1080i/P(1920*1080) |
| Category | Camera Drone |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Drone Weight | 652g |
| Camera Mount Type | Other |
| GPS | Yes |
| Display Control | No |
| Connectivity | Remote Control |
| Flight Time | others |
| Remote Distance | / |
| Camera Integration | Camera Included |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording |
| Brand Name | IFLIGHT |
| Origin | Mainland China |
| Sensor Size | None |
| Aerial Photography | Yes |
Product Details
Changelog
June 28, 2024: Battery Plug updated to fixed form. The drone upgraded to V1.1.
Sept. 10, 2024: Product upgrade, the side panels will be installed by default.
October 21, 2025: Flight Stack changed from BLITZ ATF435 Stack (E55S 4-IN-1 ESC) to BLITZ F7 Stack (E55 4-IN-1 ESC).
Description
Introducing Nazgul XL5 ECO - the 5-inch standard Freestyle drone that redefines performance and value. Featuring an ATF435 flight controller, BLITZ 1.6W VTX, and BLITZ E55S 2-6S 55A ESC, the Nazgul XL5 ECO delivers unparalleled performance and reliability. The carbon fiber with aluminum camera mount offers lightweight durability, while the included GoPro mount provides versatility for capturing your epic freestyle flights. Take your flying experience to new heights with Nazgul XL5 ECO.
Highlights
A combination of carbon fiber and aluminum ensures a lightweight yet robust structure for your camera equipment. Designed for clear video output without propellers obstructing the view, enhancing the aesthetic quality of your aerial footage.
Anti-Spark Filter
Plugging in a battery can create a loud spark at the connector which is caused by the high battery current rushing into the low ESR capacitor first as well as filling up ESC capacitance. We've added a protective circuit to extend the lifespan of XT60 connectors and prevent rapid voltage or current spikes which can protect your electronics from damage.
Equipped with a built-in buzzer and receiver mount, convenient maintenance and adjustments to the receiver.
Create your own personalized space with the flexibility of standard 20x20 and 30.5x30.5 mounting holes, ensuring compatibility with popular flight stacks and VTX systems available in the market. Tailor your setup to your liking and enjoy a seamless integration process with these versatile mounting options.
Specifications
Product Name: Nazgul XL5 ECO V1.1 6S Analog
Geometry: True-X
FC: BLITZ F7 Flight Controller
ESC: BLITZ E55 4-IN-1 ESC
Video Transmission: BLITZ 1.6W VTX
Frame: 245mm wheelbase
Motor: XING-E Pro 2207 1800KV motors
Prop: Nazgul F5 propellers
Weight: 427g
Takeoff Weight: Approx. 652g (With 6S 1400mAh battery)
Dimensions (L×W×H): 173×173×34±2 mm
Diagonal Distance: 245mm
Max Speed: 190 km/h (Manual Mode)
Maximum Takeoff Altitude: 3200 m
Max Hover Time: Approx. 7.5 mins (No Load with 6S 1400mAh Battery)
Max Wind Speed Resistance: Level 7
Operating Temperature Range-10° to 40° C (14° to 104° F)
Antennas: Single Antenna
GNSS: GPS+SBAS+Galileo+QZSS+Glonass(Optional)
Video Transmission Packing List
Product Name: BLITZ 5.8G 1.6W VTX
Output Power: PIT/25mW/400mW/800mW/1600mW
Input Volts: 7-34V(2-8S)
Working Current: 25.2V≤pit @20mA≤25mw@65mA≤400mw@130mA≤800mw@150mA≤1600mw@250mA
Transmission fre: 40CH(A-B-E-F-R)
Antenna Interface: MMCX
Mounting Hole: 30.5×30.5/Φ3mm
Weight: 18.9g (Antenna not included)
Dimensions: 38.5×38.5mm
Packing List
1 x Nazgul XL5 ECO 6S V1.1 Analog BNF
1 x Antennas
1 x Battery pads
2 x Nazgul F5 Prop(Pairs)



