
Emax Tinyhawk III 3 RTF Kit FPV Racing Drone F4 15000KV RunCam Nano 4 25-100-200mW VTX 1S-2S FrSky D8 RC Airplane Quadcopter
Reference price:
US $429.18
1-10 pcs$416(-3%)
10-100 pcs$399(-7%)
100+ pcs$378(-12%)
22 orders (reference)
Description
Emax Tinyhawk III 3 RTF Kit FPV Racing Drone F4 15000KV RunCam Nano 4 25-100-200mW VTX 1S-2S FrSky D8 RC Airplane Quadcopter High-concerned chemical: None Is Electric: Lithium battery Anti-wind Ability: m Drone Weight: 20g Takeoff Weight: 250g Transit Time (Days): 1km Video Capture Resolution: Other Operator Skill Level: Beginner,Intermediate,expert
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Anti-wind Ability | m |
| Drone Weight | 20g |
| Takeoff Weight | 250g |
| Transit Time (Days) | 1km |
| Video Capture Resolution | Other |
| Operator Skill Level | Beginner,Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE2 |
| Model Number | Emax Tinyhawk III RTF/BNF |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Flight Time | <5 |
| Controller Battery | 450mAh 1S HV Battery |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Motor | Brushless Motor |
| Warranty | 60 days |
| Warning | stay away from crowd |
| Is Batteries Included | Yes |
| Dimensions | 105x105x45mm |
| Charging Time | 30 minutes |
| Remote Distance | 200m |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Camera,Batteries,Remote Controller,charger,USB Cable,Operating Instructions |
| Material | Carbon Fiber |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Other |
| Brand Name | EMAX |
| EMAX Model | Emax Tinyhawk |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
Flash Delivery from factory Emax Tinyhawk III BNF RTF Kit FPV Racing Drone F4 15000KV RunCam Nao 4 25-100-200mW VTX 1S-2S FrSky D8 RC Airplane Quadcopter






Product Show:



























