
EMAX Official Babyhawk O3 Air Unit 3.5Inch 4S 3700KV FPV Drone BNF PNP 4K HD Drone Quadcopter With Camera RC FPV Drone New
84 orders (reference)
Description
EMAX Official Babyhawk O3 Air Unit 3.5Inch 4S 3700KV FPV Drone BNF PNP 4K HD Drone Quadcopter With Camera RC FPV Drone New High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Anti-wind Ability: L Drone Weight: 250g Takeoff Weight: 300g Transit Time (Days): 10KM Video Capture Resolution: 4K UHD Operator Skill Level: Intermediate,expert
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Anti-wind Ability | L |
| Drone Weight | 250g |
| Takeoff Weight | 300g |
| Transit Time (Days) | 10KM |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Operator Skill Level | Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Controller Mode | MODE1 |
| Barcode | Yes |
| Flight Time | 10~20 |
| Controller Battery | NO |
| Control Channels | 12 Channels & Up |
| Motor | Brushless Motor |
| Warranty | 2 months |
| Is Batteries Included | No |
| Power Source | Electric |
| Remote Distance | 10KM |
| Remote Control | No |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Camera,Operating Instructions |
| Material | Carbon Fiber,Metal |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | EMAX |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
EMAX Babyhawk O3 Air Unit 3.5Inch 4S 3700KV FPV Drone BNF/PNP 4K HD Camera Drone Quadcopter With Camera RC FPV Drone New
In the modern age of FPV and content creation, the need for a small fast portable drone capable of capturing 4k stabilized video footage has never been more necessary. In the pursuit of this, EMAX has updated one of its proven platforms to meet the demand for this capability, through the Babyhawk O3.
In partnership with DJI, the Babyhawk O3 features a crisp 4k video feed with zero latency, enabling video capture in a variety of situations. Built into the DJI FPV system is Rocksteady Video Stabilization, enabling smooth video recording straight out of the camera.
Utilizing the most optimal power system for carrying digital video transmission systems, power to weight ratio and efficiency is achieved, pushing the barriers for long flight times with acrobatic capabilities. From cinematic flights through exotic locations, to high speed chases in action sports, the Babyhawk O3 has the ability to meet performance demands while retaining a relatively small size for portability and staying under 250 grams.
Based upon Betaflight, an Open Source drone operating system, constant new features within the community are added, allowing the Babyhawk O3 to stay up to date and relevant in the years to come. Being on such an open system allows a new world of customizability encouraging film-makers and content creators to adjust characteristics and features to their production needs. Adding modules like GPS, personalized lighting, and more are easily achievable.
Designed into the Babyhawk O3 is optionally the new Open Source radio system, ELRS. With a universal system, users are no longer locked to brand specific radio controllers, but instead opens a new world in customizability for any cinematic needs. By utilizing ELRS, long range and signal penetration is achieved, while also allowing the potential for future performance upgrades, further futureproofing the Babyhawk O3 into a reliable cinema drone.
The Babyhawk O3 offers an all-in-one 4k video capture experience with superior performance for a sub 250 gram class of aircraft, re-inventing FPV for a new era.




