
Emax Official Tinyhawk II Freestyle - FPV Drone F4 5A 7000KV RunCam Nano2 700TVL 37CH 25-100-200mW VTX 2S - FrSky BNF RTF
Reference price:
US $185.10
1-10 pcs$179(-3%)
10-100 pcs$172(-7%)
100+ pcs$163(-12%)
1 orders (reference)
Description
Emax Official Tinyhawk II Freestyle - FPV Drone F4 5A 7000KV RunCam Nano2 700TVL 37CH 25-100-200mW VTX 2S - FrSky BNF RTF High-concerned chemical: None Is Electric: Lithium battery Anti-wind Ability: M Drone Weight: 50g Takeoff Weight: 75g Transit Time (Days): 200m Set specification: Dual battery (total weight 353g) Video Capture Resolution: 480P SD
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Anti-wind Ability | M |
| Drone Weight | 50g |
| Takeoff Weight | 75g |
| Transit Time (Days) | 200m |
| Set specification | Dual battery (total weight 353g) |
| Video Capture Resolution | 480P SD |
| Operator Skill Level | Beginner,Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE2 |
| Barcode | Yes |
| Flight Time | <5 |
| Controller Battery | 18650 |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Is Batteries Included | Yes |
| Remote Distance | 200m |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | No |
| Package Includes | Original Box,Camera,Batteries,Remote Controller,charger,USB Cable,Operating Instructions |
| Material | Carbon Fiber |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | EMAX |
| EMAX Model | EMAX TINYHAWK II FREESTYLE RTF |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y,6-12Y |
Product Details













