
EMAX Cinehawk Mini 2.5Inch O3 FPV Drone 2.4G ELRS Receiver HD Racing Drone
Reference price:
US $294.61
1-10 pcs$285(-3%)
10-100 pcs$273(-7%)
100+ pcs$259(-12%)
8 orders (reference)
Description
EMAX Cinehawk Mini 2.5Inch O3 FPV Drone 2.4G ELRS Receiver HD Racing Drone High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Anti-wind Ability: M Drone Weight: 150g Takeoff Weight: 300g Transit Time (Days): 10KM Video Capture Resolution: 4K UHD,Other Operator Skill Level: Intermediate,expert
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Anti-wind Ability | M |
| Drone Weight | 150g |
| Takeoff Weight | 300g |
| Transit Time (Days) | 10KM |
| Video Capture Resolution | 4K UHD,Other |
| Operator Skill Level | Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Controller Battery | 4S no battery |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Motor | Brush Motor |
| Is Batteries Included | No |
| Remote Distance | none |
| Remote Control | No |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Camera,Operating Instructions |
| Material | Carbon Fiber,Plastic |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | EMAX |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
EMAX Cinehawk Mini 2.5Inch O3 FPV Drone 2.4G ELRS Receiver HD Racing Drone













