
EMAX Official Original EZ Pilot Beginner Indoor Racing Drone-BNF RC Toy Plane Quadcopter
Reference price:
US $131.94
1-10 pcs$127(-3%)
10-100 pcs$122(-7%)
100+ pcs$115(-12%)
13 orders (reference)
Description
EMAX Official Original EZ Pilot Beginner Indoor Racing Drone-BNF RC Toy Plane Quadcopter High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Anti-wind Ability: s Drone Weight: 25g Takeoff Weight: 250g Transit Time (Days): 500m Video Capture Resolution: Other Operator Skill Level: Beginner
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Anti-wind Ability | s |
| Drone Weight | 25g |
| Takeoff Weight | 250g |
| Transit Time (Days) | 500m |
| Video Capture Resolution | Other |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE2 |
| Barcode | Yes |
| Flight Time | <5 |
| Controller Battery | 1 cell 18650 lipo battery |
| Control Channels | 6 channels |
| Is Batteries Included | Yes |
| Remote Distance | 300m |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Camera |
| Material | Carbon Fiber |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | App-Controlled |
| Brand Name | EMAX |
| EMAX Model | EMAX EZPILOT |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Product Details
EMAX Official EZ Pilot Beginner Indoor Racing Drone-BNF RC Toy Plane Quadcopter
BNF:Only drone,no battery,no goggle,no contronller
RTF: Contains drone, battery, goggle, contronller











