
HappyModel Crux35 ELRS V2 CrazyF411 ELRS AIO URAT OVX303 300mW Caddx Ant 1200TVL EX1404 KV3500 4S 3.5inch FPV Freestyle Drone
66 orders (reference)
Description
HappyModel Crux35 ELRS V2 CrazyF411 ELRS AIO URAT OVX303 300mW Caddx Ant 1200TVL EX1404 KV3500 4S 3.5inch FPV Freestyle Drone High-concerned chemical: None Obstacle avoidance types: No support Motor Type: Brushless Motor Integrated propeller guard: Not Include Max Wind Speed Resistance: < 10 KM/H Max Takeoff Weight: <1kg Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume: No Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel]: 1080i/P(1920*1080)
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 1080i/P(1920*1080) |
| Category | Camera Drone |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz,5.8 GHz |
| Drone Weight | 50g |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| GPS | No |
| Display Control | No |
| Connectivity | APP Controller,Remote Control |
| Flight Time | others |
| Remote Distance | 50m |
| Sensor Size | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording |
| Origin | Mainland China |
| Sensor Size | None |
| Aerial Photography | Yes |
Product Details
NOTICED: SPI ELRS Version Crux35/Crux35 HDZERO/Crux35 HD Were Discontinued. The New ELRS V2 Version Comes With CrazyF411 ELRS AIO Flight Controller Built-in UART ExpressLRS Receiver.
CRUX35 is an ultra-lightweight 3.5Inch FPV Freestyle FPV Racing Drone, the weight of the whole drone is only 87g for the analog version. The Crux35 serials drone use Happymodel EX1404 high-efficiency motor and HQPROP 3.5-inch three-blade propeller to ensure the largest thrust-to-weight ratio under the most efficient premise, which can bring you a smooth Freestyle flying experience.
The analog version is equipped with CADDXFPV Ant ant camera.
The receiver version can be UART ExpressLRS and SPI Frsky (S-FHSS compatible) for choose.
ExpressLRS is the most popular RC link system by now , it could performance very well with Crux35 and Crux35 HD.
Features:
Ultra-lightweight 3.5-inch BNF FPV Freestyle Drone
HD video transmission and analog video transmission are optional
Integrated ExpressLRS UART receiver or Frsky SPI D8/D16 receiver
High efficiency EX1404 power system
Can be equipped with Naked Gopro or SMO4K
Support 3-4S battery 4S 750mah battery is recommended, maximum support 4S 1100mah
Specifications:
Brand: Happymodel
Product name: Crux35
Wheelbase: 150mm
Weight: Crux35 87gram
Crux35 HD 108gram
Size: 130mmx130mmx45mm(without propellers)
Receiver option: UART ExpressLRS 2.4GHz
SPI Frsky D8/D16 (S-FHSS compatible)
Camera and VTX option:
Analog version Ant+OVX303 or OVX306 VTX
Flying time: 9min~15min 4s 750mah battery
Package includes:
Item Name | Crux35 | Crux35 HDZERO | Crux35 HD DJI |
Crux35 Frame | 1 | 1 | 1 |
Option1: ELRS X1 FC with SPI ELRS(Discontinued) | 1 | 1 | 1 |
Option2:CrazyF411 ELRS FC with UART ELRS | |||
Option3: CrazyF411 FRSKY FC SPI Frsky | |||
CaddxFPV Digital HD Camera Nebula Nano Kit Or Runcam Link Wasp Nano | 0 | 0 | 1 |
HDZERO Whoop VTX+ Rucam HDZERO Camera | 0 | 1 | 0 |
Analog FPV Camera Caddx Ant | 1 | 0 | 0 |
Happymodel OVX303 5.8G analog VTX | 1 | 0 | 0 |
Happymodel EX1404 KV3500 brushless motor | 4 | 4 | 4 |
HQProp T3.5X2X3Grey (4cw+4ccw) | 1 | 1 | 1 |
Screw Driver | 1 | 1 | 1 |
Buckle Velcro for battery | 1 | 1 | 1 |
Motor | Mode: EX1404 | |
Propellers | Propeller Diameter: 3.5 inch | |
Flight controller (UART ELRS Version) CrazybeeF411 ELRS |
| |
Flight controller (SPI ELRS Version) ELRS X1 (Discontinued) | MCU:STM32F411CEU6 (100MHZ, 512K FLASH) | |
Flight controller | MCU:STM32F411CEU6 (100MHZ, 512K FLASH) | |
Onboard 4in1 ESC | MCU upgraded to EFM8BB21 | |
Onboard UART ExpressLRS 2.4GHz Receiver( UART ELRS version) | Packet Rate option: 25Hz/50Hz/150Hz/250Hz/500Hz | |
Onboard SPI Frsky 2.4GHz receiver (Frsky Version) | SPI BUS receiver |
Caddx ANT 1200tvl camera (Analog version) | Image Sensor: 1/3″ CMOS Sensor |
OVX303 5.8Ghz VTX | Model: OVX303 |
OVX306 5.8Ghz VTX | Model: OVX306 |










