
HappyModel Mobula6 2024 1S 65mm Ultra Light Micro FPV Whoop Drone w/ ELRS 2.4GHz SuperX ELRS 800TVL 400mW 0702 KV28000 Upgrade
75 orders (reference)
Description
HappyModel Mobula6 2024 1S 65mm Ultra Light Micro FPV Whoop Drone w/ ELRS 2.4GHz SuperX ELRS 800TVL 400mW 0702 KV28000 Upgrade High-concerned chemical: None Obstacle avoidance types: No support Motor Type: Brushless Motor Integrated propeller guard: Not Include Drone Control Methods: Remote controller control Max Wind Speed Resistance: < 10 KM/H Max Takeoff Weight: <1kg Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume: No
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Drone Control Methods | Remote controller control |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 1080i/P(1920*1080) |
| Category | Camera Drone |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Drone Weight | 50g |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| GPS | No |
| Display Control | No |
| Connectivity | APP Controller,Remote Control |
| Flight Time | others |
| Remote Distance | / |
| Sensor Size | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording |
| Brand Name | DJIRCTOY |
| Origin | Mainland China |
| Sensor Size | None |
| Aerial Photography | Yes |
Product Details
Features:
AIO Flight controller with Serial ELRS Receiver and 5.8G Openvtx
Super light 1S 65mm Brushless whoop only 17.7g
Equipment with the lightest brushless motors-SE0702 only 1.46gram
FX17-B 1/3 CMOS 800TVL Camera awesome footage
Smooth and powerful
Compatible for1S Lipo/LIHV
Specifications:
Brand Name: Happymodel
Item Name: Mobula6 2024 1S 65mm ultra light micro FPV Whoop
Wheelbase: 65mm
Size: 81mm*81mm*37mm
Weight: 17.7g
Receiver option:
2.4GHz ExpressLRS Serial receiver
Mobula6 ELRS 2.4G | Mobula6 2024 | |
Flight controller | ELRS F4 2G4 | SuperX ELRS |
Firmware target | CRAZYBEEF4SX1280 | Customized STM32F411 |
Built-in ExpressLRS receiver | SPI ELRS 2.4GHz | Serial ELRS 2.4GHz |
Built-in Dshot ESC | 5A | 5A |
Receiver antenna plug | SMD ceramic antenna | Enameled Copper wire antenna |
Onboard VTX power | 25mw~300mw | 25mw~400mw |
Brushless Motor | 0702 KV26000 | 0702 KV28000 |
Propeller | HQPROP 31mm Bi-blade | Gemfan 1208-3 tri-blade |
Battery plug | PH2.0 | A30(compatible with BT2.0) |
Frame | Mobula6 frame 3.3gram | Mobula6 2024 frame 2.76gram |
Package includes:
Item Name | Qty |
Mobula6 2024 1S 65mm whoop Drone Frame +Canopy | 1 |
SuperX ELRS AIO 5-IN-1 Flight controller | 1 |
SE0702 KV28000 brushless motor | 4 |
Gemfan 1208-3 31mm tri-blade propellers(4cw+4ccw) | 1 |
FX17-B 1/3 CMOS 800TVL camera NTSC 4:3 | 1 |
Onboard 5.8G 25mw~400mw VTX | 1 |
Spare canopy | 1 |
Propeller disassemble tool | 1 |
Screw driver | 1 |
Spare parts specifications:
Motor | Mode: SE0702 KV28000 |
Propellers | Materials: PC Inch: 31mm Pitch: 0.8 in Weight: 0.21g Mounthole diameter: 1mm |
Flight controller | SuperX ELRS AIO 5-IN-1 Flight controller MCU:STM32F411CEU6 (100MHZ, 512K FLASH),ESP32-PICO-D4 Built-in Betaflight OSD(SPI Control) Built-in current meter sensor , current meter scale 1175 |
Onboard 4in1 ESC | Power supply: 1S LiPo/LiPo HV Current: 5A continuous peak 6A (3 seconds) Recommend ESC Startup power value to min1100/max1200 |
Onboard SerialExpressLRS receiver | Packet Rate option: 50Hz/150Hz/250Hz/500Hz ExpressLRS Firmware version: V3.0 Antenna : Enameled copper wireantenna Receiver protocol: Serial_basedCRSF Compatible with ExpressLRS V3.x.xTX Module Could flash single ELRS receiver firmware by Wifi ExpressLRS firmware target:Generic ESP32 2.4Ghz Rx and VTx |
Onboard 5.8g VTX | Firmware version: OPENVTX MSP VTX PIT Mode support Channels:40ch Transmitting Power: 0/RCE/25mw/100mw/400mw Power supply: DC 5V Current (5v): <650ma (400mw) Antenna connector: U.FL |
FX17-B Camera | Model:FX17-B Image Sensor: 1/3; CMOS Horizontal Resolution: 800TVL FOV 150° Signal System: NTSC Net Weight: 1.5g Dimensions: L14mm*W14mm*H13mm |
If you choose: with Parts charger, you will get the same accessories as the picture on the basis of the set:
4pcs Gemfan 1219S three-blade propeller
1pcs Camera mount bracket (with screw)
1pcs Frame 65mm
1set VIFLY charger



