
Holybro P900 Long Range Radio Telemetry Module Digital Radio Microhard P900 for PIXHAWK APM PX4 RC Airplane Quadcopter
Reference price:
US $440.31
1-10 pcs$427(-3%)
10-100 pcs$409(-7%)
100+ pcs$387(-12%)
4 orders (reference)
Description
Holybro P900 Long Range Radio Telemetry Module Digital Radio Microhard P900 for PIXHAWK APM PX4 RC Airplane Quadcopter High-concerned chemical: None Electronic: No Material: Other Metal Type: Radio Systems Model Number: P900 DIY Supplies: Electrical Origin: Mainland China Gender: Unisex
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Electronic | No |
| Material | Other Metal |
| Type | Radio Systems |
| Model Number | P900 |
| DIY Supplies | Electrical |
| Origin | Mainland China |
| Gender | Unisex |
| Age Range | 14 Years & up |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Holybro |
| Supply voltage | DC7~35V from 4-position JST-GH |
| Transmit current | 200 mA/7V at 20dBm |
| Receive current | 100 mA |
| 800 mA/7V | at 30dBm |
| 350mA/7V | at 27dBm |
| Weight | 42g (without antenna) |
Product Details
#detail_decorate_root .magic-0{border-bottom-style:solid;border-bottom-color:#53647a;font-family:Roboto;font-size:24px;color:#53647a;font-style:normal;border-bottom-width:2px;padding-top:8px;padding-bottom:4px}#detail_decorate_root .magic-1{vertical-align:top}#detail_decorate_root .magic-2{vertical-align:top;display:block;padding-right:4px;box-sizing:border-box;padding-left:4px}#detail_decorate_root .magic-3{vertical-align:top;padding-bottom:4px;box-sizing:border-box;padding-top:4px}#detail_decorate_root .magic-4{padding:0;margin:0;white-space:pre-wrap;font-size:14px}#detail_decorate_root .magic-5{margin-bottom:10px;line-height:0}#detail_decorate_root .magic-6{margin-bottom:0}#detail_decorate_root .magic-7{position:relative;width:100%}#detail_decorate_root .magic-8{width:750px;border-collapse:collapse}#detail_decorate_root .magic-9{min-height:28px;padding:5px 10px;width:720px;min-height:28px;box-sizing:content-box}#detail_decorate_root .magic-10{display:none}#detail_decorate_root .magic-11{min-height:28px;padding:5px 10px;width:443px;min-height:28px;box-sizing:content-box}#detail_decorate_root .magic-12{vertical-align:top;display:inline-block;padding-right:4px;width:50%;box-sizing:border-box;margin-bottom:-4px;padding-left:4px;margin-top:-4px}#detail_decorate_root .magic-13{vertical-align:top;box-sizing:border-box;padding-top:4px}#detail_decorate_root .magic-14{width:371px;height:371px;overflow:hidden}#detail_decorate_root .magic-15{position:relative;left:0;top:0;width:371px;height:371px}#detail_decorate_root .magic-16{padding:0;margin:0;color:#333;font-size:14px;line-height:20px;font-weight:bold;white-space:pre-wrap}#detail_decorate_root .magic-17{position:relative;left:35px;top:-6px;width:301px;height:397px}
Features
Holybro P900 Radio integrates microhard Pico Series P900 RF module which is capable of delivering high-performance wireless serial communications in robust and secure Mesh, Point to Point or Point to Multipoint topologies.
P900 Radio operate within the 902-928 MHz ISM frequency band, using frequency hopping spread spectrum (FHSS) technology, providing reliable wireless asynchronous data transfer between most equipment types which employ a serial interface.
P900 Radio may be configured as a Primary Coordinator, Secondary Coordinator, Standby Coordinator or Remote in a Mesh Topology, or a Master, Repeater or Remote in a PP or PMP Topology. This versatility is very convenient for the user.
P900 Radio is configured using AT commands through the Data port or using PicoConfig application through the Diagnostic Port.
P900 Radio operate within the 902-928 MHz ISM frequency band, using frequency hopping spread spectrum (FHSS) technology, providing reliable wireless asynchronous data transfer between most equipment types which employ a serial interface.
P900 Radio may be configured as a Primary Coordinator, Secondary Coordinator, Standby Coordinator or Remote in a Mesh Topology, or a Master, Repeater or Remote in a PP or PMP Topology. This versatility is very convenient for the user.
P900 Radio is configured using AT commands through the Data port or using PicoConfig application through the Diagnostic Port.
Product Description







