
BETAFPV Cetus Lite Kit /FPV Kit RC Quadcpoter Drone Remote Controlled Toy with Frsky D8 Receiver LiteRadio 1 Radio Transmitter
14 orders (reference)
Description
BETAFPV Cetus Lite Kit /FPV Kit RC Quadcpoter Drone Remote Controlled Toy with Frsky D8 Receiver LiteRadio 1 Radio Transmitter High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Anti-wind Ability: No Drone Weight: 36g Takeoff Weight: 36g Transit Time (Days): 80m Video Capture Resolution: 480P SD Indoor/Outdoor Use: Indoor-Outdoor
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Anti-wind Ability | No |
| Drone Weight | 36g |
| Takeoff Weight | 36g |
| Transit Time (Days) | 80m |
| Video Capture Resolution | 480P SD |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Other |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | >30 |
| Controller Battery | other |
| Control Channels | 6 channels |
| Motor | Brushless Motor |
| Is Batteries Included | Yes |
| Dimensions | 90*85*45mm |
| Remote Distance | 100m |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Remote Controller |
| Material | Plastic |
| Features | App-Controlled |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Receiver Protocol | Frsky D8 |
| Flight Controller | Cetus FC V3.0 |
| VTX | 25mW (Cetus Lite FPV) |
| Camera Tilt Degree | 25° (Cetus Lite FPV) |
| Camera | Cetus Lite Camera (Cetus Lite FPV) |
| Goggles | VR02 FPV Goggles (Cetus Lite FPV) |
| Transmitter | LiteRadio 1 Radio Transmitter |
| Motor | 716-19000KV Brushed motor |
| Propeller | 31mm 4-blade 0.8mm shaft hole |
| Takeoff Weight | 36g (Cetus Lite FPV with battery), 34g (Cetus Lite with battery) |
| Size | 90*85*45mm |
| Power System | 1S |
| Battery | BT2.0 300mAh 1S 75C Battery |
| Flight Time | 4-5 mins |
| Flight Distance | 80m (in a wide & interference-free environment) |
Product Details





Cetus Lite FPV Kit is an excellent choice for new FPV beginners to start flying, and also a safe miniature toy for children to play with. The Cetus Lite has an auxiliary altitude hold function that helps users to control and fly easily. It features a durable frame with a protective guard for extremely safe flight and the kit comes with everything to fly including a radio transmitter, FPV goggles, and spare batteries. The Cetus Lite FPV Kit is a great purchase for customers who want an economical and affordable RTF FPV kit.
Altitude Hold, Stable Hover
Altitude hold keeps the drone hovering at a certain height, combining with the LiteRadio 1 that has two centering gimbals, new beginners can easily control the height of the quadcopter. The Cetus Lite has a built-in accurate barometer, ensuring stable hover that allows you to fly quadcopter smoothly. With the altitude hold function, new beginners can improve on FPV flight skills and have extra fun from every flight.
Effective Protection Frame Design
Safety is important, especially for children. The Cetus Lite features a propeller guard design, protecting from users getting hurt. The frame is made of PA12, a high-quality and durable material, allowing it to stay strong and detached even during flight crashes. Users can fly it confidently and has no concern about crashing. This reliable design ensures safe indoor and outdoor flying.
Emergency Auto Locking
Integrated with a 6-axis IMU (Inertial Measurement Unit) sensor, which enables the quadcopter to ensure flight safeness. The Cetus Lite quadcopter will automatically disarm the motors when a collision is detected. This function guarantees pilots' and property safeness.
Small and Convenient Portability
The Cetus Lite is small size with ultralight weight. Users can put it in their pocket or bag conveniently. This little quadcopter does not need much space to place. With its small size, the quadcopter can easily perform outdoor flights and at the same time fly agilely through tight indoor spaces.
Compact and Dedicated Design
LiteRadio 1 radio transmitter has a perfect size for children to hold. It is consist of two self-centering gimbals, which make the flight easier and smoother.



