
BETAFPV Cetus X Frsky/ELRS Version Brushless FPV Quadcopter Indoor Racing RC Helicopter RC Airplane with 1103 11000KV Motor
Description
BETAFPV Cetus X Frsky/ELRS Version Brushless FPV Quadcopter Indoor Racing RC Helicopter RC Airplane with 1103 11000KV Motor High-concerned chemical: None Is Electric: Lithium battery Anti-wind Ability: other Drone Weight: 55g Takeoff Weight: 100g Transit Time (Days): other Video Capture Resolution: 480P SD Operator Skill Level: Beginner,Intermediate,expert
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Anti-wind Ability | other |
| Drone Weight | 55g |
| Takeoff Weight | 100g |
| Transit Time (Days) | other |
| Video Capture Resolution | 480P SD |
| Operator Skill Level | Beginner,Intermediate,expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | 2-Axis Gimbal |
| Controller Mode | MODE2 |
| Model Number | Cetus X |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Flight Time | <5 |
| Controller Battery | other |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Motor | Brushless Motor |
| Is Batteries Included | Yes |
| Remote Distance | other |
| Remote Control | Yes |
| Type | HELICOPTER |
| Aerial Photography | Yes |
| Package Includes | Original Box,Batteries,Operating Instructions |
| Material | Plastic |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Features | App-Controlled |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Item | Cetus X Brushless Quadcopter |
| Weight | 55g |
| Wheelbase | 95mm |
| FC* | F4 2S 15A V1.0 (Betaflight FC Version)/Cetus BL V3 Flight Controller (Cetus FC Version) |
| Motors | 1103 11000KV Motor |
| Props | Gemfan 2020 4-Blades Props |
| Camera | C04 FPV Camera (Caddx Nano Ant Camera/Runcam Nano 4) |
| Camera Adjustable Angle | 0°-40° |
| Frame | Cetus X Brushless Whoop Frame |
| Receiver Protocol | ELRS 2.4G (Betaflight FC Version)/Frsky D8 (Cetus FC Version) |
| VTX | M04 25-400mW VTX (Betaflight FC Version)/Cetus 25-350mW VTX V2 (Cetus FC Version) |
Product Details
Whether skillful pilots or new beginners, Cetus X FPV Kit, as the advanced 2S power whoop bundle, is a completely primary choice to reach a higher stage. From its unparalleled control to its exciting flying that has you immersed your experience through every FPV flight, there is simply nothing like Cetus X FPV Kit. With the combination of Cetus X Brushless Quadcopter, LiteRadio 3 Radio Transmitter, and VR03 FPV Goggles, get ready for the next level.

Bullet Point
Nothing quite beats the experience of flying Cetus X with an enhanced propulsion system, and longer radio and video transmission. With a very functional and potential remote controller and FPV goggles, pilots can unlock more accomplishments to the next level.
The Betaflight FC comes with the most popular firmware in the FPV community. Beginners are able to learn and understand more about FPV, which is an essential way to get drone experience.
The Cetus FC version offers an auxiliary flight function for pilots with three speed modes. It is easier and more suitable for initial pilots.
Classical white design inherited from Cetus Series and ade of PA12 material, the Cetus X frame has an excellent impact resistance in drop & impact and reduces the risk of damage, giving you more peace of mind.
The 360° protection of the whoop frame ensures safe flights both indoors and outdoors. Meanwhile, the FPV camera supports 0°-40° adjustable degrees, which provides different views for pilots.
LiteRadio 3 reserves a nano bay that supports the external TX module for the compatibility of more quadcopters. And the VR03 FPV goggles which are newly added a Micro SD card slot to save the video with DVR recording, support most Analog VTXs in the market.
The quadcopter, radio transmitter, FPV goggles, and all of the accessories are packed in an EVA portable storage bag. It is convenient to carry outside and better to protect the equipment.








Specification
Cetus X FPV Kit
Item: Cetus X FPV Kit
Weight: 1499.7g
Wheelbase: 95mm
FC*: F4 2S 15A V1.0 FC (Betaflight FC Version)/Cetus BL V3 FC (Cetus FC Version)
Motors: 1103 11000KV Motor
Props: Gemfan 2020 4-Blades Props
Camera: C04 FPV Camera (Caddx Nano Ant Camera/Runcam Nano 4)
Camera Adjustable Angle: 0°-40°
Receiver Protocol: ELRS 2.4G (Betaflight FC Version)/Frsky D8 (Cetus FC Version)
VTX: M04 25-400mW VTX (Betaflight FC Version)/Cetus 25-350mW VTX V2 (Cetus FC Version)
Quadcopter: Cetus X Brushless Quadcopter
Transmitter: LiteRadio 3 Radio Transmitter
Goggles: VR03 FPV Goggles
Battery*: BT2.0 450mAh 1S 75C Battery
Flight time: 5 mins
Cetus X Brushless Quadcopter
Bullet Point
An excellent preference for beginners to get advanced level. Cetus X brushless Quadcopter is proud of its lightning speed with rapid startup due to its stronger propulsion system.
Build-in ExpressLRS 2.4G receiver that is the most popular radio link, low latency, and far controlling range are possible. Pilots can not only enjoy the flight indoors but also explore the scenery outdoors.
The drone with Frsky receiver protocol version is also provided for customers who used to have LiteRadio 2 SE radio transmitter in Cetus Pro or Cetus RTF Kit.
Featuring M04 400mW VTX, C04 FPV camera (based on Caddx Nano Ant Camera or Runcam Nano 4), and BT2.0 450mAh 1S 75C battery for longer radio and video transmission and flight endurance, Cetus X brushless quadcopter allows beginners to gain more achievements in FPV flight.
The Betaflight FC comes with the most popular firmware in the FPV community. Beginners are able to learn and understand more about FPV, which is an essential way to get drone experience.
The Cetus FC version offers an auxiliary flight function for pilots with three speed modes. It is easier and more suitable for initial pilots.
Classical white design inherited from Cetus Series and made of PA12 material, Cetus X frame has an excellent impact resistance in drop & impact. The 360° protection of the whoop frame ensures safe flights both indoors and outdoors. Meanwhile, the FPV camera supports 0°-40° adjustable degrees, which provides different views for pilots.


Package:
Cetus X Brushless Quadcopter
1 * Cetus X Brushless Quadcopter
1 * BT2.0 Battery Charger and Voltage Tester
2 * BT2.0 450mAh 1S 75C Battery
1 * Phillips Screwdriver
1 * Prop Removal Tool
1 * Type-C Adapter
4 * Gemfan 2020 4-Blades Props
Cetus X Kit ELRS package
1 * Cetus X Brushless Quadcopter (Betaflight FC or Cetus FC Version)
1 * LiteRadio 3 Transmitter (ELRS 2.4G or Frsky)
1 * BETAFPV VR03 FPV Goggles
4 * BT2.0 450mAh 1S 75C Battery
1 * BT2.0 Battery Charger and Voltage Tester
1 * USB Charging Cable (Type-C)
1 * Type-C to FC Adapter
1 * Prop Removal Tool
4 * Gemfan 2020 4-Blades Prop (Spare Set)
2 * User Manual (Betaflight FC or Cetus FC Version)
1 * Portable Storage Bag
Cetus X Kit Frsky package:
1 * Cetus X Brushless Quadcopter (Betaflight FC or Cetus FC Version)
1 * LiteRadio 3 Transmitter (ELRS 2.4G or Frsky)
1 * BETAFPV VR03 FPV Goggles
4 * BT2.0 450mAh 1S 75C Battery
1 * BT2.0 Battery Charger and Voltage Tester
1 * USB Charging Cable (Type-C)
1 * Type-C to FC Adapter
1 * Prop Removal Tool
4 * Gemfan 2020 4-Blades Prop (Spare Set)
2 * User Manual (Betaflight FC or Cetus FC Version)
1 * Portable Storage Bag



