
iFlight Commando 8 Nano Transmitter Radio - ELRS 2.4GHz 100mW 20dBm FPV RC remote
Reference price:
US $21.51 - $59.99
1-10 pcs$20(-3%)
10-100 pcs$20(-7%)
100+ pcs$18(-12%)
Description
iFlight Commando 8 Nano Transmitter Radio - ELRS 2.4GHz 100mW 20dBm FPV RC remote
Select options
Variant
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Wireless Communication | RF |
| Battery Included | No |
| High-concerned chemical | None |
| Size | 138mm*105mm*72mm(±0.5) |
| Package | Yes |
| Weight | 165g(±10g) |
| Model Number | Commando 8 Nano |
| Brand Name | IFLIGHT |
| Origin | Mainland China |
| Drones Accessories Type | Remote Control |
| MCU | STM32F303RCT6 |
| RF | SX1281 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Telemetry power | ELRS 2.4GHz 100mW (20dBm) |
| Antenna | External 2.4GHz antenna |
| Charging power | Type-C 10W Quick Charge |
| Battery | Built-in 3.7V 1100mAh 18350 Battery*2 |
| TCXO | Yes |
Product Details
iFlight Commando 8 Nano Transmitter Radio - ELRS 2.4GHz 100mW 20dBm FPV RC remote control Built-in Battery for FPV Parts










