
iFlight Mach R5 Sport Analog 6s FPV Race Canopy Drone BNF with BLITZ Mini F7 E55
Description
iFlight Mach R5 Sport Analog 6s FPV Race Canopy Drone BNF with BLITZ Mini F7 E55
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 1080i/P(1920*1080) |
| Category | Camera Drone |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Drone Weight | 310g |
| Camera Mount Type | Other |
| GPS | No |
| Display Control | No |
| Connectivity | WiFi |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | others |
| Remote Distance | / |
| Camera Integration | Camera Included |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording |
| Brand Name | IFLIGHT |
| Origin | Mainland China |
| Sensor Size | None |
| Aerial Photography | Yes |
Product Details
Tip for buyers in the United States and Israel:
The shipping method "Seller's Shipping Method" requires approximately 9-16 days for transportation.
We have shipping experience, please rest assured to place orders. Thank you !
Description
The Mach R5 Sport aims to provide racing pilots a high-quality finished FPV drone while still allowing for DIY customization. By utilizing carbon plates and plastic components, the internal structure layout has been significantly improved. This not only facilitates easy maintenance but also reduces the weight of the drone while enhancing overall stability. The organized space layout guarantees that hardware components can be positioned logically, thus minimizing the risks of damage from crash impacts.
Changelog
June 7, 2024: Black canopy upgrade.
Note: BNF purchased after June 7, 2024, will be given an additional black Canopy.
June 25, 2024: 10th Anniversary Edition canopy update.
Note: BNF purchased after June 7, 2024, will be given an additional Canopy.
June 21, 2024: The Upper Plate (middle) is available in two versions, and will be shipped randomly.
Sept. 26, 2024: Sharkfin in 10th Anniversary Edition BNF is changed to TPU material.
April 10, 2025: FC and ESC have two versions, BLITZ and Borg, which will be shipped randomly.
Nov. 10, 2025: Motor will be changed from R5 2207 2050KV to R5 2207 2100KV.
Highlights
Lightweight and Compact
As a well-built 5-inch drone, the Mach R5 Sport weighs only 300 grams. Its redesigned frame layout ensures precise fitting of all components inside the canopy, maximizing space utilization and overall compactness.
Innovative Quick-Release Aero Shell
The unique canopy is not only engineered with aerodynamics but also features quick-release buckle for easy replacement and maintenance with just a twist. The shell also helps to shield the electronics from dirt and moisture so you can have more confidence in critical situations.
Convenient User Experience
Secured battery plug to prevent the power cable from being hit by the propellers, and with a built-in antenna to keep everything well protected and enhance the overall appearance.
The front-mounted receiver slot simplifies receiver replacement, and the new wire shielding tube design can place LED strips for protection, effectively preventing damage.
DIY customized space
Standard 20*20 mounting holes, compatible with HDZERO and other VTX.
Antenna mount can be added with silicone pads, adapting to more regular VTX antennas.
The canopy cover available in carbon plate with TPU, can be replaced by removing 6 screws.
Specifications
Product Name: Mach R5 Sport 6S Analog
FC: BLITZ Mini F722 Flight Controller / Borg 5S RX FC
ESC: BLITZ E55R 4-IN-1 2-6S 55A ESC / Borg 60R ESC
Video Transmission: BLITZ Force VTX 600mW
Frame: 210mm wheelbase
Motor: R5 2207 2100KV motors
Prop: Nazgul R5 V2 propellers
Weight: 300g(Canopy)/310g(Lite)
Takeoff Weight: Approx. 525g(Canopy) /535g (Lite) (With 6S 1400mAh battery)
Dimensions (L×W): 179*172*51 mm(Canopy) /179*172*37 mm (Lite)
Max Speed: 240km/h
Maximum Takeoff Altitude: 6000 m
Max Hover Time: Approx. 15.5 min (No Load with 6S 1550mAh Battery)
Operating Temperature Range: -10° to 40° C (14° to 104° F)
Antennas: Single Antenna
GNSS: N/A
Video Transmission
Product Name: BLITZ Force VTX 600mW
Output Power: PIT/25mW/200mW/400mW/600mW
Input Volts: 5V
Working Current: ≤pit @80mA,≤25mw@280mA,≤100mw@405mA,≤400mw@485mA,≤600mw@575mA
Transmission fre: 40CH(A-B-E-F-R)
Antenna Interface: MMCX
Mounting Hole: 20×20/Φ3mm/25×25/Φ2mm
Weight: 4g (W/O antenna)
Dimensions: 29×29mm
Packing List
1 x Mach R5 6S Sport Analog BNF
1 x Battery strap
2 x R5 Prop(Pairs)
1 x Battery pad
Important
All iFlight BNFs are tested before shipment to guarantee the highest quality.
If you still encounter a problem after receiving your shipment, please immediately contact our iFlight customer support at www.iflightrc.freshdesk.com.