
Skyzone SKY04O PRO FPV goggles 1280x720 OLED 5.8Ghz 48CH 720P 60FPS Steadyview DVR Head Tracker for RC car Drone Airplane plane
1000 orders (reference)
Description
Skyzone SKY04O PRO FPV goggles 1280x720 OLED 5.8Ghz 48CH 720P 60FPS Steadyview DVR Head Tracker for RC car Drone Airplane plane High-concerned chemical: None Is Electric: No Battery Quantity: 1 pcs Is it battery/power supply: N Is it charger/adapter: N Is Batteries Included: No Model Number: SKYZONE SKY04O For Vehicle Type: Airplanes
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | No Battery |
| Quantity | 1 pcs |
| Is it battery/power supply | N |
| Is it charger/adapter | N |
| Is Batteries Included | No |
| Model Number | SKYZONE SKY04O |
| For Vehicle Type | Airplanes |
| Material | Composite Material |
| Brand Name | Skyzone |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Receiver | 5.8Ghz 48CH Steadyview receiver |
| FOV | 38° |
| Screen | OLED |
| Interpupillary distance (IPD) | 58~71mm |
| Power Supply | DC 6.5-25.2V/USB 5V |
| Power Consumption | 720mA @ 12V |
| Head Tracker | 3-axis Accelerometer, 3-axis gyroscop |
Product Details
The SKYZONE SKY04O PRO is an upgraded version of SKY04O, with a 1280*720 OLED panel and new 42-degree optics, user can get a better and more immersive FPV experience than SKY04O, with a 720P OLED panel, which is also a good choice for Walksnail avatar and hd zero HD VRX Module.
Specification:
Model: SKY04O PRO
Screen: OLED
Resolution: 1280*720
FOV(Diagonal): 42°
Aspect Ratio: 4:3/16:9
Focus: -6~+2 adjustable (Suitable for long-sighted and near-sighted people.)
Interpupillary distance (IPD): 58~71mm
Receiver : 5.8Ghz 48CH Receiver
Language: 10 Language
Power Supply: DC 6.5-25.2V/USB 5V
Power Consumption: 720mA @ 12V
DVR : MJPEG, 60FPS,MOV 6Mbps, SD Card support up to 128Gb
Head Tracker: 3-axis Accelerometer, 3-axis gyroscope
Antenna Connector: SMA
Package Included
--SKY04O Pro Goggle*1
--Receiver Module*1
--Faceplate*2(wide and narrow)
--Sponge with velcro*1
--Zipper case*1
--Power cable*1
--Headtracker cable*1
--5.8GHz 2dB antennas*2
--Video/ Audio Cable*1
--USB-C Cable*1
--User Manual*1
User Manual(Click to download)
If you need wholesale, please add us on Whatsapp or Wechat: +86 13554606192




