
iFlight 4.3inch FPV Analog Goggles 40CH 5.8GHz with DVR Function Built-in 3.7V
Description
iFlight 4.3inch FPV Analog Goggles 40CH 5.8GHz with DVR Function Built-in 3.7V
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Product Dimensions | 155*144*113mm |
| Supported Storage Card | TF card |
| Live View Mode | Analog |
| Transmitter Power (EIRP) | 5.8GHz |
| Battery Included | Yes |
| Fps | No |
| Package | Yes |
| Size | 155*144*113mm |
| Weight | 295g |
| Model Number | Analog |
| Compatible Drone Brand | yi |
| Brand Name | IFLIGHT |
| Item Weight | 295g |
| Origin | Mainland China |
| Resolution | 800*48 |
| Certification | CE |
| Battery Capacity(mAh) | 2000mAh |
Product Details
Features
With DVR function video recording, picture saving
High brightness 4.3 inch LCD specially turned for FPV racing or Model airplane.
Built-in super sensitiveness 5.8GHz 40ch receiver, especially with RaceBand includes race frequency.
Come with advanced auto-searching function ad show you the working frequency on screen.
Built-in 3.7V/2000mAh battery, each full charge revive around 3.5 hours working time. 3.5 hours working time.
Ergonomic design fit your faces.
92% transparent lens adopted, no distort, no blur on the adage of screen;
Light weight 295g with 3hr 2000mAh battery, RTF for any scale, racing, Model airplane game.
Specifications
Frequency: 40CH 5.8GHz
Built-in battery: 3.7V/2000mAh Battery
Size: 155*144*113mm
Weight: 295g with3.7V 2000mAh battery
Headband: 3-Sided Adjustable Headband
Screen size: 4.3 Inch
Resolution: 800*480 (no blur after enlarge by the lens)
Brightness: 300cd/m2 with special high brightness backlight LED for outdoor FPV
TF card: support up to 32G
Packing List
1 x FPV Goggles
2 x Albatross RHCP 5.8GHz RP-SMA FPV Antenna
1 x Video Cable
1 x USB Charging Cable
1 x Carrying case